ZZdrowie i żywność
Uzależnienia a osobowość człowieka
8 sierpnia 2017
Trzeba zwrócić uwagę na to, że uzależnienia rozwijają się w kontekście związanym z konkretnymi warunkami życiowymi danej osoby. W wielu przypadkach trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co spowodowało rozwój uzależnienia, jednak zawsze podejmując terapię trzeba brać pod uwagę życie każdego człowieka, jego specyfikę i profil osobowości. Sprawdź, co radzą kinderball.pl
Czy osobowość decyduje o modelu uzależnień?
Prowadzone badania były w stanie udowodnić, że przyjmowanie różnych substancji przekształca się we wzorce zachowań. W niektórych sytuacjach jak podają specjaliści osobowość człowieka sprawia, że budzą się w nim wzorce zachowań uzależniających. Trudna sytuacja życiowa staje się dla tych osób czynnikiem obciążającym, który może spowodować, że system psychologicznej odporności jest niższy a to może generować zachowania powodujące uzależnienie. To w jaki sposób człowiek będzie w stanie poradzić sobie z problemami zależne będzie od jego mechanizmów obronnych i osobowości.
Zastępstwo dla leków?
U tych osób, u których osobowość ukazuje się zbyt słaba dochodzi do uzależnienia, ponieważ jest to próba samoleczenia. Osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe czy depresję wybiera używki, które zaczyna traktować jako element zastępujący leki. Osoby, które mają silne zaburzenia starają się izolować, co często wiąże się z ich typem osobowości. Problemem może być kłopot z kontrolowaniem emocji, co powoduje impulsywne zachowania, wśród których jest używanie narkotyków czy upijanie się alkoholem. Nie da się zaprzeczyć, że problem walki z trudnościami świadczy o słabej osobowości, co dalej prowadzi do poważnych problemów z uzależnieniami.

Uzależnienie u zdrowych
Oczywiście uzależnienia nie są wyłącznie domenom osobom chorych, u których pojawiają się stany depresyjne, zaburzenia lękowe czy słaba osobowość związana z trudnościami życia w społeczeństwie. U osób zdrowych uzależnienia pojawiają się ze względu na wyniesienie złych wzorców rodzinnych czy społecznych. Pojawia się przekonanie, że używanie alkoholu w dużych ilościach jest normą dla naszego społeczeństwa, elementem naszej tradycji. Takie używanie alkoholu wbrew przekonaniu szybko przeradza się w uzależnienie. Rozwijają się więc symptomy depresyjne, pojawia się problem psychologicznego radzenia sobie ze sobą.
Prowadzenie terapii może być trudne
Nie da się zaprzeczyć, że kontekst całego życia oraz osobowość to czynniki, które mogą utrudniać prowadzenie terapii. Wszystkie te elementy są niezwykle skomplikowane i decydują o życiu pacjenta. Dlatego bez podjęcia stosownych działań trudno będzie skutecznie pokonywać uzależnienie. U takich osób nie wystarczy próba utrzymywania abstynencji na siłę, najczęściej potrzebna jest poważna, głębsza terapia, ponieważ wyłącznie ona będzie w stanie doprowadzić do uzyskania stosownych efektów. Niezwykle istotna stanie się również praca nad osobowością człowieka, który musi dojść do sytuacji, w której modele społeczne, rodzinne nie będą decydować o tym, że problem uzależnień będzie do niego wracała. Konieczne jest skuteczne budowanie mechanizmów obronnych. Jeśli uzależniony pozna trudności swojej osobowości będzie w stanie lepiej radzić sobie z uzależnieniami.
Dowiedz się więcej na: dawid-pajak.pl
0Komentarze