ZZdrowie i żywność
Kiedy warto przebadać wątrobę?
21 lipca 2022
Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej wykonywać badania wątroby. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z większą ilością informacji na temat badań tego narządu.
Kiedy badania wątroby?
Badania wątroby warto wykonywać zarówno w sposób profilaktyczny, jak i w przypadku pojawienia się różnego rodzaju schorzeń tego narządu. Profilaktyka chorób wątroby jest niezwykle istotna, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie połączenie badań na wątrobę wraz z innymi badaniami profilaktycznymi. Dzięki cyklicznym badaniom zwiększają się szanse na wykrycie różnych chorób wątroby, które w początkowym stadium mogą nie dawać objawów. Wirusowe zapalenie typu B oraz C może przez wiele lat pozostawać w bezobjawowej postaci, jednak są to dość groźne dla zdrowia schorzenia.
Wywiad lekarski
Wśród najważniejszych aspektów profilaktyki chorób wątroby można wskazać przede wszystkim przeprowadzenie wywiadu lekarskiego wraz z badaniem fizykalnym. Wywiad lekarski wiąże się ze zgromadzeniem przez lekarza informacji na temat objawów, które są odczuwalne przez pacjenta. Pacjent powinien określić ich charakter oraz czas trwania. Natomiast podczas badania fizykalnego lekarz będzie miał możliwość ocenienia położenia narządu, a także ewentualnych nieprawidłowości w jego obrębie. Wywiad lekarski jest podstawą do dalszego diagnozowania występujących dolegliwości.
Badania krwi
W przypadku schorzeń wątroby bardzo istotne jest także regularne wykonywanie badań krwi, dzięki którym możliwe będzie określenie stanu tego narządu. Wśród głównych badań krwi, które są wykonywane w celu zdiagnozowania schorzeń wątroby, można wskazać tak zwane próby wątrobowe. Są to takie badania jak na przykład ALAT lub ASPAT. Oprócz tego wykonywane jest również badanie GGTP, dzięki któremu możliwe jest zdiagnozowanie uszkodzenia wątroby. Przydatne będzie także wyeliminowanie wirusowych schorzeń wątroby poprzez wykonanie stosownych badań z krwi.
Badanie moczu
Podejrzewając schorzenia wątroby, warto również wykonać badanie moczu. Bada się w nim przede wszystkim kolor oraz gęstość moczu, ale także sprawdza się obecność bilirubiny oraz czerwonych krwinek. Ciemny mocz może być charakterystycznym objawem wielu schorzeń wątroby, dlatego w przypadku pojawienia się takiego objawu warto rozszerzyć diagnostykę chorób wątroby.
Badania nieinwazyjne
Wśród różnych badań wątroby można wymienić między innymi badania nieinwazyjne. Najczęściej wykonywanym badaniem tego typu jest USG wątroby, które jest bezbolesne. Lekarz może na nim ocenić stan wątroby, a także ewentualne nieprawidłowości, które pojawiają się w obrębie tego narządu. Oprócz tego mogą być również wykonywane takie badania wątroby jak scyntygrafia, arteriografia, a także tomografia komputerowa tego narządu. W przypadku chorób wątroby zalecane są odpowiednie leki na wątrobę gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/zdrowa-watroba, dzięki którym możliwe jest usprawnienie jej funkcjonowania oraz zniwelowanie niekorzystnych objawów.
0Komentarze