ZZdrowie i żywność
Dodatkowe opcje okularów korekcyjnych
20 czerwca 2022
Wady wzroku są naprawdę powszechne – szacuje się, że ma je większość społeczeństwa. Nie w każdym przypadku są one na tyle duże, by konieczna była ich korekcja, jednak zazwyczaj tak jest. Jeśli zaś korygować, to w przeważającej większości przypadków okularami. Jednakże okulary okularom nie są równe. Niektóre z nich mają dodatkowe możliwości, które mogą bardzo dobrze korespondować z naszym trybem życia.
Dobieramy okulary dla siebie
Pierwszym krokiem w procedurze doboru okularów jest oczywiście wizyta u specjalisty od wad refrakcji, czyli lekarza okulisty lub optometrysty. Badanie jest konieczne zarówno przed wymianą okularów na nowe, jak i przed zakupem pierwszej pary. Stanowczo niewskazane jest dobieranie okularów „gotowych”, dostępnych w marketach czy na aukcjach internetowych. Ich parametry optyczne mogą się różnić od deklarowanych, za niską ceną idzie często również niska jakość, a źle dobrane szkła mogą wpływać na nasilenie się wady wzroku.
Zalecenie regularnego badania wzroku dotyczy zresztą również osób już noszących okulary. Nawet jeśli nie kupują one nowej pary, to i tak co rok lub dwa powinny przebadać wzrok. Owocem wizyty jest recepta na okulary korekcyjne. Określa ona rodzaj wady wzroku, wartość korekcji dla każdego oka, ewentualne parametry dodatkowe (np. cylinder), rozstaw źrenic. Jednak w czasie wizyty u specjalisty możemy omówić również inne możliwości, niż klasyczne okulary. Takie, które mogą być bardzo przydatne dla naszych oczu np. w związku z wykonywanym zawodem czy prowadzonym trybem życia.
Czego więcej można chcieć od okularów?
Lepsze widzenie to podstawa. Jednak nie każda par okularów zagwarantuje je w pewnych szczególnych okolicznościach. Prześledźmy więc podstawowe możliwości.
Okulary do komputera, czyli dla osób spędzających dużo czasu przed ekranami, powinny być wyposażone w tzw. powłokę Blue Control. Ekrany bowiem emitują światło niebieskie, które na dłuższą metę obciąża oczy, męczy je, może wpływać na zwiększenia się zmęczenia czy budzenie rozdrażnienia. Odpowiednia powłoka może ograniczyć wpływ światła niebieskiego – co ciekawe, z takiego udogodnienia można korzystać również bez wady wzroku, nosząc okulary zerówki.
Osoby spędzające dużo czasu za kierownicą również powinny rozważyć wybór dedykowanych rozwiązań. Długotrwała jazda może być bardzo męcząca, nie tylko zresztą dla oczu. Jednak ich zmęczenie może powodować wolniejszą reakcję czy przeoczenie sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Specjalne okulary dla kierowców do jazdy w nocy są szczególnie polecane, z uwagi na możliwość oślepiania przed światła innych pojazdów. Anty refleks w połączeniu z polaryzacją powinien sprawić, że jazda będzie bardziej komfortowa i bezpieczna.
Okulary na słońce to kolejna opcja, nad którą warto się zastanowić. Występuje w dwóch wersjach. Pierwsza – i droższa – to okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Druga to zakup takich oprawek, do których w komplecie są dostępne nakładki przeciwsłoneczne. Zakładamy je wtedy, kiedy słońce jest szczególnie uporczywe, a wpływ promieniowania UV najbardziej odczuwalny. Oczywiście muszą być wyposażone w filtr UV400.
Okulary korekcyjne sportowe to z kolei wybór dla osób często oddających się aktywności fizycznej. Dzięki swojej budowie bardzo stabilnie trzymają się na głowie i powodzeniem można w nich biegać, jeździć na rowerze czy grać w piłkę.
Jak więc widać nasz tryb życia może warunkować to, jakie ostatecznie okulary kupimy. Nie muszą być klasyczne – powinny być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Artykuł partnera
0Komentarze