Dodatkowe opcje okularów korekcyjnych
20 czerwca 2022Wady wzroku są naprawdę powszechne – szacuje się, że ma je większość społeczeństwa. Nie w każdym przypadku są one na tyle duże, by konieczna była ich korekcja, jednak zazwyczaj...
Obrazy widziane przez astygmatyków są rozmyte, co często prowadzi do zaburzeń poczucia przestrzeni. Choroba oczu ma najczęściej podłoże genetyczne ale mogą ją wywołać także mechaniczne urazy lub wady anatomiczne oka. Metody leczenia astygmatyzmu to okulary cylindryczne, soczewki toryczne bądź operacja laserowa.
Astygmatyzm, inaczej niezborność, powoduje niewyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Zniekształcony obraz jest wynikiem tego, że w oku astygmatyka, wiązka światła nie ogniskuje się w jednym punkcie, tylko tworzy linię. Niezborność może występować jednocześnie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Najczęściej występującym rodzajem wady wzroku jest rogówkowy astygmatyzm. Soczewki kontaktowe to jedna z metod korekcji nieostrego widzenia.
Do korekcji astygmatyzmu stosuje się tradycyjne okulary o szkłach cylindrycznych bądź kontaktowe soczewki toryczne (nazywane też cylindrycznymi). Charakteryzują się one występowaniem specjalnych stref stabilizujących. Moc soczewek torycznych nie jest jednakowa we wszystkich miejscach, dlatego ważne jest jej odpowiednie ułożenie w oku. Dobór szkieł powinien zawsze obywać się w gabinecie okulistycznym, na podstawie badań określających natężenie wady.
Laserowa korekcja wzroku polega na nacięciu rogówki i wymodelowaniu jej za pomocą lasera w taki sposób, aby zapewnić prawidłowe załamywanie się światła na siatkówce oka, co w efekcie przywróci ostre widzenie. Zabieg wykonuje się u osób dorosłych, które skończyły przynajmniej 20 lat.
Niezborność może mieć podłoże genetyczne a jego wystąpienie nie zależy od płci ani wieku. Przyczynami astygmatyzmu bywają także zwyrodnienia oraz uszkodzenia i urazy mechaniczne, zranienia lub blizny na rogówce. Powodem występowania niezborności może być również wada anatomiczna oka, jak stożek rogówki, na skutek której rogówka stopniowo przybiera stożkowaty kształt.
W przypadku występowania niewielkiego natężenia wady, objawy astygmatyzmu są praktycznie nieodczuwalne. Kiedy schorzenie nasila się, mogą wystąpić bóle głowy, częste mruganie i mrużenie oczu a także pieczenie i łzawienie. Astygmatycy mają problemy w orientacji przestrzennej, ponieważ widzą wokół siebie zamglone kontury przedmiotów i budynków, a także nie są w stanie dostrzec jednocześnie pionowych i poziomych linii. Osoby z niezbornością szybciej męczą się podczas wykonywania takich czynności jak praca przy komputerze czy jazda samochodem. Choroba oczu może prowadzić do nawracającego zapalenia spojówek.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze