Trigeneracja - wady i zalety
22 czerwca 2022Produkcja ciepła i energii elektrycznej w ramach jednego kompleksu (mini CHP, CHP) nazywana jest kogeneracją (z angielskiego co + generacja, wspólne wytwarzanie). Kogeneracja nie jest...
Jesteś młodym przedsiębiorcą, który szuka najkorzystniejszych rozwiązań dla swojego biznesu? Prowadzisz prężnie rozwijającą się firmę i chcesz przenieść rachunek do innego banku? Bez względu na wielkość czy profil Twojej działalności powinieneś mieć dedykowane konto firmowe, które umożliwi Ci rozliczenia podatkowe i nie tylko. Mimo że nie masz obowiązku jego posiadania, prowadząc przedsiębiorstwo, warto je mieć, by prawidłowo przekazywać należności skarbowe, składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego (ZUS) czy inne podatki oraz opłaty. Wolisz jednak korzystać z osobistego ROR-u? Zobacz, jakie zagrożenia niesie ze sobą to rozwiązanie i przekonaj się, że konto dla firmy to duży krok w stronę jej sukcesu!
Wielu przedsiębiorców nie widzi różnic, jakie występują pomiędzy tymi produktami. Umożliwiają one dokonywanie podobnych transakcji, transferu środków czy wypłaty z bankomatów. Oferują też zbliżone funkcjonalności, jednak czy na pewno? Zobacz, jakie rozbieżności występują pomiędzy kontami firmowymi a osobistymi i poznaj wady oraz zalety obu rozwiązań.
Konto dla firmy |
Konto osobiste |
Zazwyczaj droższe w prowadzeniu |
Tańsze w prowadzeniu |
Lepsza kontrola nad firmowymi finansami (przejrzyste zestawienie wpływów i kosztów) |
Zapewnia tylko pozorną wygodę (wszystkie środki znajdują się na jednym koncie) |
Nie jest obciążone podatkiem od dochodów kapitałowych (Belki) |
Występuje podatek Belki |
W razie kontroli z Urzędu Skarbowego łatwo przedstawisz transakcje firmy |
Kłopotliwe przy wizycie urzędników (trudno wyodrębnić firmowe finanse) |
Zgodnie z prawem nie musisz go posiadać |
Bank może rozwiązać z Tobą umowę, jeżeli będziesz używać osobistego rachunku do celów firmowych |
Każdy z produktów ma swoje wady i zalety. Powyższa tabela jest tylko przykładowa. Niektóre z czynników, jak np. koszt prowadzenia rachunku, nie zawsze będą przemawiać za korzystaniem z osobistego ROR-u. Banki nierzadko oferują bowiem darmowe konta firmowe, pod warunkiem wykonania określonej liczby i typu transakcji w miesiącu.
Prawo w Polsce nie nakłada na osoby, które prowadzą przedsiębiorstwa konieczności dysponowania kontem firmowym. Jednak zobliguje ich do posiadania rachunku bankowego w ogóle, podczas:
Nie ma tu znaczenia, czy w grę wchodzi jednoosobowa działalność gospodarcza, czy duża firma. Zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i właściciele potężnych spółek muszą mieć w tych przypadkach ROR.
W drugiej połowie 2019 roku wprowadzono obowiązek ewidencji informacji o podatnikach VAT. Spis ten określa się jako tzw. białą listę. Znajdują się na niej m.in. numery rachunków firmowych przedsiębiorców. Konta osobiste nie figurują w wykazie. Z racji tego, że ma on na celu umożliwienie weryfikacji kontrahentów, powinieneś zadbać o to, by informacje o Twojej firmie były tam widoczne. W innym wypadku Twoja działalność może zostać uznana za nierzetelną, co nie przysporzy Ci nowych klientów biznesowych.
Kolejną niedogodnością związaną z brakiem wpisu na białą listę są problemy skarbowe. Prawo podatkowe, a konkretnie przepisy Ustawy o VAT wskazują, iż przelewy powyżej 15 tys. zł powinny trafiać na konto, którego numer znajduje się w ewidencji podatników VAT. Jeżeli zostaną przekazane na rachunek, jaki nie widnieje na liście, nie będziesz mógł ich zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Kłopoty z tego tytułu, solidarnie razem z Tobą, będzie miał również przedsiębiorca, który dokonał wpłaty. Twój kontrahent, by uniknąć problemów, może odwiedzić Urząd Skarbowy w celu powiadomienia o takiej płatności.
Jako przedsiębiorca masz możliwość korzystania z rozwiązania split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Zakłada on „dzielenie” wpływów. Wartość netto otrzymujesz na swoje firmowe konto bankowe, a podatek VAT trafia na „podkonto”, które monitorowane jest przez US. Ze zgromadzonych na nim środków możesz korzystać tylko w celu uregulowania m.in.: VAT, PIT, CIT czy należności skarbowych i celnych. Jednak, aby to w ogóle było możliwe, musisz mieć dedykowany rachunek dla firmy.
Jak widzisz, mimo że nie masz obowiązku (teoretycznie) posiadania dedykowanego rachunku dla przedsiębiorstwa, dysponowanie nim przynosi sporo korzyści. Dlatego nie zwlekaj dłużej i zapoznaj się z atrakcyjną ofertą Santander Bank Polska. Otwierając ROR dla firmy w tej instytucji, możesz liczyć na bezpłatne:
Decydując się na darmowe konto firmowe (https://www.santander.pl/firmy/konta/konto-firmowe-godne-polecenia), zyskujesz również możliwość znalezienia się na białej liście oraz stwarzasz sobie szansę skorzystania z mechanizmu split payment!
Artykuł sponsorowany
0Komentarze