DDom
Maty grzewcze — czy można ogrzewać dom za darmo?
16 czerwca 2022
Maty grzewcze można z powodzeniem traktować jak podstawowe źródło ogrzewania, ogrzewanie punktowe albo dodatkowe źródło ciepła w domu. Thermoval, polska firma od lat zajmująca się produkcją urządzeń do ogrzewania domów, proponuje maty grzewcze pod płytki i posadzki drewniane albo laminowane. Zasilane są one prądem elektrycznym, jednak ogrzewanie nimi może być zupełnie darmowe, gdy podłączysz je w domu zasilanym prądem z odnawialnych źródeł energii.
Koszty ogrzewania i prądu, czyli domowy budżet w opałach
Właściciele domów wiedzą, że to opłaty za prąd i ogrzewanie najbardziej drenują domowe budżety. A ceny opału i prądu wzrastają w tempie zatrważającym. Inwestorzy, którzy stoją przed wyborem instalacji grzewczej, zachodzą w głowę, co wybrać, by teraz i w przyszłości nie odczuwać tak mocno wahań cen opału i energii.
Szukając sposobu na obniżenie wydatków na ogrzewanie domu, rozważ montaż fotowoltaiki i ogrzewanie domu prądem. Połączenie paneli słonecznych z wydajnym, elektrycznym ogrzewaniem podłogowym nie tylko zapewni szybki zwrot inwestycji, ale także całkowicie uniezależni mieszkańców budynku od zewnętrznych źródeł ciepła i dostawców prądu, którzy ustalają ceny energii elektrycznej.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna z matami grzewczymi?
Boom na fotowoltaikę trwa od kilku lat. Dofinansowanie montażu paneli, wysokie ceny prądu oraz wzrost świadomości ekologicznej sprawiły, że panele fotowoltaiczne stają się typowym wyposażeniem. Już nie tylko dostarczają energię niezbędną do zasilania podstawowych urządzeń (np. AGD, RTV, oświetlenie), ale także wspomagają system ogrzewania. Sens montażu elektrycznego ogrzewania wzrósł także od chwili, kiedy promowany jest system rozliczeń net-billing. Opłaca się on bardziej w przypadku instalacji zużywających prąd wyprodukowany na bieżąco lub magazynujących energię przy pomocy akumulatorów.
Umieszczone na dachu lub gruncie panele kumulują energię słoneczną. Ta przekształcana jest w prąd elektryczny i konsolidowana w magazynach albo zużywana na ogrzanie domu. Maty grzewcze ułożone pod podłogą emitują ciepło, podłoga nagrzewa się i w pomieszczeniu utrzymuje się komfortowa temperatura. Proste, bezawaryjne i w tym przypadku bezpłatne rozwiązanie sprawdza się znacznie lepiej, niż inwestycja w kotłownię, kocioł, paliwo, montaż kaloryferów. Zwłaszcza że ułożenie mat grzewczych w pokoju o powierzchni 30 metrów kwadratowych może zająć tylko kilka godzin, a podłączenie ich do prądu jest proste nawet dla początkującego elektryka.
Zalety mat grzewczych elektrycznych
- Ogrzewanie domu matami grzewczymi ułatwia odejście od tradycyjnych, coraz mniej wydajnych i nieekologicznych kotłów na paliwa stałe.
- Nie trzeba uzupełniać zapasu paliwa ani konserwować mat.
- W pomieszczeniu nie ma grzejników, rur. Jedyny widoczny element ogrzewania to regulator — estetyczny i niewielki panel montowany na ścianie.
- Są bezobsługowe. Wystarczy ustawić żądaną temperaturę. W przypadku regulatorów WiFi urządzeniem steruje się zdalnie przy pomocy tabletu czy telefonu.
- Maty w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi są bezpieczne dla środowiska, ludzi oraz zwierząt.
- Maty są cienkie — nie podnoszą poziomu podłogi, można je układać na starej posadzce i zakryć nową.
- Jeśli chcesz mieć podłogę drewnianą, z paneli laminowanych czy winylowych, wystarczy wybrać maty grzewcze pod panele. Pod płytki stosuje się inny rodzaj mat grzewczych. Oba rodzaje mat kupisz u dystrybutorów produktów Thermoval.
- Są o wiele tańsze niż pompa ciepła, także zalecana do ogrzewania domów z instalacją fotowoltaiczną.
- Mata grzewcza może być stosowana w każdym pomieszczeniu, także takim o podwyższonym stopniu wilgotności. Trzeba jednak pamiętać, by nie montować jej pod AGD, szafkami i urządzeniami sanitarnymi, które nie są podwieszane.
- Sprawność mat grzewczych sięga 100%. Są one w stanie całą energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki zamieniać na ciepło.
- Eksploatacja mat grzewczych nie wywołuje ruchów powietrza, przez co w pomieszczeniu nie unosi się kurz.

O tym pamiętaj, gdy montujesz maty grzewcze w domu z fotowoltaiką
Panele fotowoltaiczne produkują prąd w okresie słonecznym. Oznacza to, że najwięcej energii powstaje wiosną i latem, za dnia. Tymczasem z ogrzewania podłogowego korzysta się przede wszystkim jesienią i zimą, kiedy produkcja prądu spada. Żeby maty grzewcze nie generowały żadnych dodatkowych kosztów, warto dokładnie obliczyć, ile paneli i o jakiej mocy dostarczy energii do ogrzewania domu, a także rozważyć montaż magazynu energii i przejście na system rozliczania net-billing.
Maty grzewcze tylko z panelami?
Oczywiście nie! Jeśli w Twoim domu czy mieszkaniu nie ma zasilania z odnawialnych źródeł energii, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z mat grzewczych. To wciąż wydajne i opłacalne źródło ciepła.
- Ogrzewanie w pierwszej kolejności stóp powoduje, że ciało szybciej odczuwa komfort, nawet jeśli w pomieszczeniu temperatura jest o 1-2 stopnie niższa niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. A te dwa stopnie różnicy, generują znaczne oszczędności.
- Można rozważyć montaż mat grzewczych tylko w niektórych pomieszczeniach, np. w łazience albo w sypialni.
- Warto też pamiętać, że maty grzewcze nagrzewają się szybko i błyskawicznie to ciepło oddają. Dlatego ogrzewanie możesz włączyć po powrocie do domu, a wyłączyć je przed wyjściem do pracy, oszczędzając tym samym znaczną część energii.
Maty dopasowane do Twoich potrzeb
Jeśli przed Tobą wybór optymalnego ogrzewania do domu lub firmy, sprawdź, jakie możliwości daje montaż mat grzewczych. W ofercie producenta Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/) znajdziesz maty grzewcze pod płytki i pod panele na bardzo zróżnicowane powierzchnie. Dzięki temu możesz zamontować je w niewielkiej toalecie, w sypialni, przestronnym salonie, a także w obszernej hali produkcyjnej czy lokalu usługowym. Przekonaj się, że istnieją ekologiczne i ekonomiczne metody ogrzewania wnętrz.
Artykuł partnera
0Komentarze