Implanty zębowe i ich specyfika
13 listopada 2020Implanty stomatologiczne są wysoko cenione nie tylko jako rozwiązania przywracające jakość i komfort życia. Trudno ich nie docenić także dlatego, że podnoszą naszą wygodę i estetykę...
Alergia to swoista nadwrażliwość organizmu na określony czynnik zwany alergenem, który w normalnych warunkach nie wywołuje żadnej reakcji. W momencie kontaktu z alergenem organizm wytwarza charakterystyczne składniki procesu zapalnego m.in.: histaminę, które powodują powstanie uciążliwych objawów uczulenia. Szczególny udział biorą w tym procesie komórki układu odpornościowego tj.: limfocyty, eozynofile, komórki tuczne oraz przeciwciała- immunoglobulina E. Uczulenie może nasilać się w zależności od pory roku, strefy geograficznej oraz rodzaju alergenu, co ma wpływ na jego stężenie w powietrzu. W przypadku kurzu domowego alergia może trwać cały rok i uwidaczniać się na przykład podczas prostych prac porządkowych w domu.
Kurz domowy kryje w sobie wiele mikroorganizmów, ale wśród nich na uwagę przede wszystkim zasługują roztocza. Pojawiający się katar, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu jednoznacznie wskazują na wzmożoną ich obecność w otoczeniu. Roztocze czyli Dermatophagoides pteronyssinus lub farinae, to rodzaj pajęczaków, których naturalnym pożywieniem jest złuszczony ludzki i zwierzęcy naskórek. Na ich optymalny rozwój mają wpływ temperatura powietrza i wilgotność, które decydują o wzroście populacji i przeżywalności. Roztocza nie lubią niskich temperatur, w których giną, a najlepsze warunki życiowe osiągają w temperaturze 23°C i wilgotności w granicach 75-80%. W mieszkaniach obecne są głównie w tapicerowanych elementach wyposażenia (fotelach, kanapach, łóżkach), dywanach, zasłonach, kocach, pościeli i pluszowych zabawkach. Okresem w którym względnie w otoczeniu jest mała ilość roztoczy, ale dochodzi do dużego nagromadzenia alergenów w kurzu jest czas jesienno-zimowy, a sprzyja temu ograniczona wentylacja i wietrzenie pomieszczeń.
Po pierwsze należy często wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza zimą, kiedy panuje niska temperatura hamująca rozwój roztoczy. Kolejnym aspektem jest częste pranie pościeli, kołder, poduszek, zabawek w wysokiej temperaturze (najlepiej ok. 60°C). Takie działanie pozwoli na bezpośrednie zneutralizowanie roztoczy. Dodatkowo tradycyjną pościel można wymienić na tzw. pościel barierową, czyli wykonaną z materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają alergenów. Dobrym rozwiązaniem będzie także rezygnacja z dywanów i nadmiaru tekstyliów w domu oraz okresowe stosowanie środków roztoczobójczych.
W przypadku wystąpienia objawów alergicznych można sięgnąć po preparaty farmakologiczne specjalnie przeznaczone do ich zwalczania. W tym celu na alergię na kurz Claritine będzie dobrym rozwiązaniem. W swoim składzie zawiera loratadynę, czyli substancję, która bezpośrednio blokuje receptory dla histaminy, redukując w ten sposób nieprzyjemne dolegliwości.
Artykuł partnera
1Komentarze
Renia (Renata)
21 lipca 2019Alergia to paskudztwo.. Ostrożność na 100% na kazdym kroku. Ba! My w tym roku nawet na wakacje na domki zapakowalismy workowy zilan do auta, bo najzwyczajniej w swiecie te ktore maja w hotelach maja slaba moc. A córka w zakurzonych pomieszczeniach nie ma swobody oddechu. Na szczescie jest niewielki wiec mozna powiedziec jest juz stalym elementem kilkudniowych rodzinnych wypraw
Odpowiedz