Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?
10 kwietnia 2020 Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływ ma wiele aspektów. Możemy do nich zaliczyć rodzaj inwertera, moc systemy oraz specyfikę dachu. Jeśli nie przeanalizujemy dokładnie tych...
W jaki sposób pogodzić tworzenie miejsc pracy, rozwój gospodarczy i ochronę środowiska naturalnego? Partnerzy GE z Estońskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej odwiedzili ostatnio Stany Zjednoczone, gdzie przyglądali się, w jaki sposób kraj zamierza zwiększyć produkcję energii elektrycznej z wiatru. Rozważali także możliwości przeniesienia na grunt europejski doświadczeń amerykańskich, wynikających m.in. z narodowej strategii Clean Power Plan, zobowiązującej USA do wypracowania rozwiązań, które umożliwią zwiększenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Clean Power Plan, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę i Agencję Ochrony Środowiska zakłada, że do roku 2030 emisje amerykańskich elektrowni spadną o 32% w stosunku do roku 2005. Z ostatnich analiz ekonomicznych wynika, że energia wiatrowa pozostaje najtańszą technologią, która jest w stanie zapewnić większość czystszej energii elektrycznej wymaganej przez Clean Power Plan.
Barack Obama ostrzegał, że mamy tylko jedną planetę, a ludzkość nie ma w zanadrzu planu B. Dlatego też zapowiedział, że oprócz działań podejmowanych na arenie krajowej, pojedzie w grudniu do Paryża aby wziąć udział w finałowych negocjacjach COP21, w wyniku których kraje ONZ mają przyjąć nowe globalne porozumienie mające na celu walkę ze zmianami klimatu. Jego twórcy przewidują, że do roku 2030 emisje ze wszystkich źródeł zanieczyszczeń spadną o 26-28%.
Istotnym punktem pobytu estońskich ekspertów w Stanach Zjednoczonych była wizyta w miejscowości Pensacola, gdzie GE posiada zakłady montażowe składające turbiny wiatrowe i piasty. Montaż turbiny trwa tam zaledwie 90 minut, a co 10 minut dowożone są do magazynu kolejne części. Niezwykle ważnym elementem procesu montażowego jest zakładowy robot, który z lekkością zaciska śruby w turbinach. Dzięki niemu GE jest w stanie nadążyć z realizacją kolejnych zamówień – w zeszłym roku w zakładach powstało aż 15.000 turbin, które trafiły do odbiorców w Ameryce Północnej i Południowej.
Eksperci z Estońskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej odwiedzili także Orlando, gdzie wzięli udział w targach i konferencji WINDPOWER 2015, imprezy zorganizowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej.
„Wnioski, jakie można wyciągnąć z konferencji, to dobra wiadomość dla sektora – przejście na źródła energii odnawialnej tworzy miejsca pracy i zapewnia rozwój gospodarczy. Clean Power Plan zakłada, że do roku 2030 inwestycje w efektowność energetyczną i źródła odnawialne spowodują oszczędności rzędu 40 miliardów dolarów” – powiedziała Tuuliki Kasonen z Estońskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. „Z kolei z analizy sporządzonej przez New Climate Institute wynika, że wprowadzenie w życie głównych elementów planu walki ze zmianami klimatu zaowocuje stworzeniem ponad 470.000 miejsc pracy.” – dodała Kasonen.
Źródło: newsrm.tv
0Komentarze